TÜM KATEGORİLER
ÜRÜNLER

Blog

Etiyopya Yöresel Çekirdek Kahve

Etiyopya Yöresel Çekirdek Kahve 

Adını, yetiştiği topraklar olan Ethiopia nın Bench Maji bölgesinin Geisha köyünden alan Ethiopia Bebeka Estate Natural Geisha kahveleri, eşsiz lezzetini ise yörenin zengin topraklarının bol yağış alması, orman içinde doğal olarak yetişen Arabica nın yöresel varyetesi olan Geisha türü ağaçlarından almaktadır.

Etiyopya nın kahve üretiminin sadece %10 u bu orman içindeki tarlalardan elde edilmektedir. İşte bu Etiyopya Geisha kahvelerimiz, 1300-1400 metre rakımdaki ormanlık Bebeka tarlalarından, elle ve sadece en olgun kahve meyvelerinin itinayla toplanıp geleneksel yöntemlerde işlenmesi sonucunda bu eşsiz Geisha ağaçlarının ürünlerini maksimum kaliteyle ulaştırılır.

Bir efsaneye göre, Kaldi isimli Etiyopyalı bir keçi çobanı, uyuşuk uyuşuk yürüyen keçilerinin ağaçlardaki meyveleri yedikten sonra bir anda hiperaktifleşmesini farkettiğinde kendisi için de bir tadına bakmıştır, bakış o bakış ve kahve nin insanlığa hizmeti böylece başlamıştır. İşte, efsaneye konu olan Heirloom çeşidi yaban kahve ağaçlarını, Etiyopya da yol kenarlarında bile hala görmek mümkündür.

Çoban Kaldi nin gezindiği ormanların esintisini taşıyan Ethiopia Bebeka Estate Natural Geisha çekirdekleri, yöresel kahveler yelpazemizdeki haklı yerini almıştır. Çoban Kaldi ye selam olsun.

Devamını oku

Arabica mı ? Robusta mı ? Farkları Nelerdir ?

Arabica mı ? Robusta mı ? Farkları Nelerdir ? Hangisini Seçmeliyiz ? 


​​
Dünya çapında 80 çeşit kahve çeşidi bulunmaktadır, kahve çeşitleri arasında  ön plana çıkan Arabica ve Robusta kelimelerini mutlaka duymuşsunuzdur bu kahve çeşitleri afrika kökenli olup dünya üzerinde en çok üretilen kahve çeşitleridir. Bilimsel adı  Coffea canephora
olan Robusta kahve çekirdeği dünya kahve üretiminin %25 ini oluşturmaktadır, Arabica Kahve ise dünya üretimin yaklaşık %70 ni oluşturmasına rağmen sadece %10 "üst kalite" seviyesindedir.

Anlatılanlara göre Etiyopyalı bir çoban, Keçileri, bir ağacın meyvesini yediği zaman daha fazla hareaket ettiklerini daha enerjik olduklarını 
görmüştür.Dünya kahve üretimin büyük bir çoğunluğunu kapsayan arabica kahve bu şekilde keşfedilmiştir, Yine anlatılanlara göre bizim meraklı kaşif çoban bu bulduğu kahve meyvelerini  yakındaki tapınağa götürür, Din adamları kahve meyvelerini sallama yöntemiyle içeceğe 
dönüştürürler ve uzun dua seasnlarında uyanık kalmak için kullanırlar, Din adamları meraktan meyveleri ateşin yanına koyarak kurutmasıyla ilk kahve kavurma işlemi gerçekleştirilmiştir. Arabica Kahvenin keşfedilme hikayesi bu şekilde anlatılmaktadır 

Robusta Kahve Çekirdeği, Arabica kahve çekirdeğine göre daha kolay yetişmektedir, Ağaç don olayları haricinde gayet dayanıklıdır ve çok hızlı şekilde meyve vermektedir, Arabica  meyvesinin daha zor şartlarda yetişmesi daha kaliteli olması ve tat farkından dolayı kahve fiyatlarında arabica fiyatı daha da yükselecektir.


Robusta kahve, Arabica'ya göre daha fazla kafein içerir. Arabica'ya göre daha alçak yerlerde yetişen Robusta çekirdeğinin tadı daha acı ve daha keskindir. Arabica çekirdeği ise daha yumuşak, ince ve çoğunlukla hafif bir meyve aromasına sahiptir..
        

 
Devamını oku

Kahve Çekirdeği Besin Değerleri

Kahve Çekirdeği Besin Değerleri

Besin Değerleri
Porsiyon Miktarı: 
Kalori (kcal) 539
Toplam yağ 30 g  
Kolesterol 13 mg  
Sodyum 25 mg  
Potasyum 342 mg  
Karbonhidrat 60 g  
Diyet Lifi 8 g  
Şeker 43 g  
Protein 8 g  
Kafein 839 mg  
A Vitamini 0 IU C Vitamini 0 mg
Kalsiyum 100 mg Demir 2,7 mg
B6 Vitamini 0 mg B12 vitamini 0 µg
Magnezyum 107 mg  
Devamını oku
 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.